17. 12. 2023.

Priče iz knjige "Velika Nada": Majka blizanaca

Karikatura: Mladen Marković

Od trenutka kada je na svet donela dva dečaka, Nada Knežević je sve svoje profesionalne obaveze podredila porodici. U avgustu 1969. njen život je dobio novi smisao, a muzika - koju je dotle volela više od svega - trajno je zauzela treće mesto na listi prioriteta, iza Staše i Igora. 

Odluku je morala da donese odmah nakon porođaja, kada je Radio Beograd za učešće na Bi-bi-sijevoj Disk paradi odabrao numeru "Hej, mama", obradu soul hita Ete Džejms. Po legendi, Nadina interpretacija, premda je pevala na srpskom jeziku, fascinirala je evropske disk-džokeje i, mimo običaja, aplaudirali su joj u programu. Usledili su pozivi iz Brisela, Bremena, Berna i Londona, nudili su joj trogodišnji ugovor, ali majka blizanaca se samo ljubazno zahvalila i dodala: "Ne pada mi na pamet da vučem decu po svetu!"

"Želela sam jednog, a dobila dva sina. Okitila sam se najlepšim cvećem i ne želim da vene po jaslicama i vrtićima. Po cenu slave, ostajem sa svojom decom", recitovala je neumorno za sve časopise ponaosob, dok svi nisu utuvili kako stoje stvari. I dok mališani nisu prohodali, nije ih ostavljala ni na trenutak, a kasnije je zbijala šale na svoj račun: "Nisam zaradila ni toliko da me opština oporezuje!" Iza te šale se, zapravo, krila ne baš vesela istina: "Ušteđevina je brzo odlazila, morala sam i da zajmim od sestre. Sve sam kupovala duplo. Muž mi je otišao u vojsku i sama sam brinula o deci: pripremala sam im po 14 obroka dnevno. Šest meseci nisam spavala! Neko bi ih, na mom mestu, poslao u jasle ili uzeo ženu, a ja sam odbijala sve pozive za gostovanja da bih stalno bila s njima!"

Blizanci su uskoro postali prave zvezde: onoliko koliko je Nada medijima i publici bila interesantna kao pevačica, toliko se od nje očekivalo da govori o svojim dečacima, da s njima pozira za novine i da ih predstavlja televizijskim gledaocima. "Dvojke izazivaju interesovanje ne samo kada ih rodi poznatija, nego i bilo koja druga žena", govorila je. "Slučaj je hteo, a ja sam presrećna što je bilo tako, da rodim blizance. Možda neki misle da sam dobila previše publiciteta, ali ja ne insistiram na njemu!"

I svih narednih godina, Nada Knežević je pre svega bila majka blizanaca. Od njihovog rođenja nadalje, nije napisan ni jedan jedini novinski tekst o njoj - bez spominjanja Staše i Igora. Kad su deca poodrasla, možda je i želela još jedan trijumfalni kambek, ali niti je to bila ista ona scena s početka sedamdesetih, niti je ona bila ista ona Nada koja uvek može da se vrati. U knjizi "Velika Nada" poseban akcenat stavljen je na materinstvo, kao krucijalni faktor koji je uplivisao tok njene karijere. Međutim, suprotno opštem stavu da je premalo postigla,  autor ovih redova svedoči da je bila sasvim neopterećena žalom za propuštenim profesionalnim prilikama i više nego ponosna na svoj roditeljski uspeh.

Preporuke za slušanje:

Hej, mama

Trebalo bi da me znaš

Kišobran za dvoje

16. 12. 2023.

Priče iz knjige "Velika Nada": Ruže u snegu


Po povratku sa Zapada (1967), gde je, po legendi, imala dobre šanse za internacionalnu karijeru, Nada Knežević je sa orekstrom Svetozara Purka Aleksića
Monte Negro i Zlatkom Golubovićem krenula na Istok, u pečalbu, na turneju po Sovjetskom Savezu. U Purkovom orkestru, saksofon je svirao mladi Ivan Švager. 

Upoznali su se u Beogradu, na probi u Domu sindikata, nekoliko dana pred put. Ivica je, po Nadinim rečima, odmah počeo da joj se udvara, ali popustila je tek u Lenjingradu, na - 20 stepeni. Odatle su otišli u Odesu i na + 20 obelodanili svoju vezu. U Ljvovu su, nekoliko dana kasnije, morali nakratko da se rastanu jer je Nada dobila poziv od Sedmorice mladih da im se pridruži u Moskvi, a Ivan se vratio kući. 

Ljubav su im konstantno ometala putovanja: kada je Nada iz Moskve stigla u Beograd, Ivan je morao u Nirnberg. Otišla je za njim, a kada je to gostovanje završeno, on je opet morao na put u Keln. Nada ga je i tamo posetila, ali je zbog svojih obaveza brzo morala nazad. Na njen predlog, Ivan je uskoro napustio orkestar i u decembru 1968. požurio u domovinu. Već u januaru, ona je opet otputovala u Sovjetski Savez, na četvoromesečnu turneju sa Sedmoricom mladih. Ivan je u martu otišao za njom i ostao tamo do kraja turneje. Želeli su da se venčaju u Rusiji, no nisu imali potrebna dokumenta, te su tu formalnost ostavili za Beograd. 

Nada je u junu, na venčanju, već bila u poodmakloj trudnoći. Ivan se odmah nakon ceremonije pridružio ansamblu Saše Radojčića i leto proveo radno na Svetom Stefanu. Supruga je bila s njim desetak dana, a onda se vratila kući jer se bližio trenutak porođaja. Dr Šulović joj je najavio blizance.

Staša i Igor su u avgustu 1969. zauvek postali centar Nadinog univerzuma, a brak s Ivanom Švagerom potrajao je nešto manje od 4 godine. Početkom osamdesetih, u maniru Elizabet Tejlor i Ričarda Bartona, pokušali su da obnove vezu, ali bezuspešno. Nikada nisu realizovali ideju o porodičnom ansamblu, a jedini trag njihove muzičke saradnje je balada s prizvukom ruskog šlagera "Ruže u snegu" iz 1972. u kojoj je Ivan muzikom i tekstom ovekovečio romansu rođenu u Lenjingradu. 

Preporuka za slušanje:

Ruže u snegu

15. 12. 2023.

Priče iz knjige "Velika Nada": Sedamdesete na 45 obrtaja


Dok su šezdesetih na top-listama dominirali prepevi, sa tek ponekim festivalskim bestselerom, u narednoj deceniji došlo je do preokreta: popularne strane numere su retko i sve ređe obrađivane, a primat u jugoslovenskoj zabavnoj muzici preuzeli su domaći autori. Tako su festivali postali pravi raketodromi za lansiranje hitova zabavne muzike. "Seti se naše ljubavi", šlager kojim je otvorena nova dekada, najavio je i novo poglavlje u karijeri Nade Knežević: verovalo se da će napokon ući u grupu komercijalnih izvođača i da će se niz nastaviti. 

Aleksandar Korać je nekoliko puta pokušao da ponovi uspeh sa Beogradskog proleća 71. To mu je polazilo za rukom sa drugim pevačima, ali ne i sa Nadom: numera "Neću" sa Pesme leta 72 neslavno je prošla, "Doneo si ljubav" sa Beogradskog proleća 74 takođe, kao i "Tvoja, tvoja" sa Vašeg šlagera sezone 74 (ta poslednja je, valjda protiv uroka, bila potpisana pseudonimom Adam Blekić).  

U akciji "Traži se velika pesma za veliku pevačicu" učestvovalo je još nekoliko kompozitora: Damir Dičić, Vojkan Borisavljević, Sanja Ilić. Međutim, Nadin nemar i sklonost povlačenju pokvarili su sve šanse da, kao jedna od najpopularnijih estradnih ličnosti, iznedri još koji hit. Tako se Dičićeva pesma "Voli me" (Zagreb 72) nekoliko nedelja zadržala na top-listama, ali nije objavljena na nosaču zvuka, pa je brzo pala u zaborav. Borisavljevićev fanki šlager "Neka pati ko me voli" zahvaljujući nesporazumu nije ni učestvovao na Zagrebu 74. Iako je reč o vrlo hitičnom pokušaju, bez prave promocije nije mogao da osvoji publiku. Nije zaživela ni singlica inspirisana opusom Arete Frenklin ("Da li zna") koju je za Nadu pripremio Sanja Ilić sredinom sedamdesetih, kada je sjaj festivala počeo da jenjava, a hit-raketodrom premešten na televiziju. 

Ipak, svoju diskografsku karijeru završila je radijskim hitom: Boba Stefanović, koji je ranije sasvim retko komponovao za druge pevače, sašio joj je po meri soul "Hej, šta je s vama ljudi" za Hit paradu 76. U stvari, još nije bio kraj: kasnije se pojavila i na kompilaciji Milana Kotlića "Moja najlepša zvezda" (1980), interpretirajući još jednu popularnu melodiju - u tom trenutku staru gotovo četvrt veka, reinkarniranu u TV serijalu Evergrin - "Mala priča". 

Treba reći i da je da je tokom sedamdesetih, paralelno sa relativno čestim pokušajima da se zavrti na gramofonima, Nada Knežević punom parom snimala za program RTB - a. Otpevala je na desetine numera koje su samo jednom emitovane, te nije bilo prilike da ih publika zapamti. Neke od njih su objavljene na kompilacijskim pločama, ali je veći broj neuredno arhiviran i kasnije izgubljen. 

Preporuke za slušanje:

Tvoja, tvoja

Neka pati ko me voli

Hej, šta je s vama ljudi

14. 12. 2023.

Priče iz knjige "Velika Nada": Hitovi šezdesetih


Diskografsku karijeru,  ne računajući festivalske ploče, Nada je započela pesmom "Plavi drhtaj", prepevom hita italijanskog pevača Tonija Dalare. Taj slow-rock kasnih pedesetih, aranžiran u Genićevom maniru, pojavio se na kompilacijskoj LP ploči "Muzika za igru" početkom 1960. Jedini samostalni ženski vokal na toj ploči bio je Nadin, te je ona i prva pevačica koju je tek osnovani PGP-RTB predstavio publici imenom i prezimenom. 

U to doba, domaće autorske kompozicije su se uglavnom izvodile na festivalima i u filmovima. Najpre Jugotonovi, a onda i PGP - ovi pevači na tržište su izlazili sa obradama popularnih stranih melodija, bilo da su lansirane na San Remu, u bioskopima ili na pločama velikih zvezda. Nada će, uprkos insistiranju na džezu, za udarnu pesmu svoje prve longplejke (1961) odabrati šansonu "Ciganska noć", već proslavljenu u Dalidinoj izvedbi. U ostalih sedam pesama bilo je dosta džeza, ali nijedna od njih nije postala slušana.

Za slušanost se nešto kasnije izborila "Fatima", narodnjak Dragana Tokovića, lansiran kao Nadin odgovor na obradu orijentalne numere "Mustafa" koju su alternativno izvodili Lola Novaković i Đorđe Marjanović. I opet je džez pevačica dospela na top liste s pesmom koja je daleko od džeza (za utehu, ukrašena je sketom i džez improvizacijama).  Zapravo, Nada je otpevala već poznatu, ali ne naročito popularnu Tokovićevu kantautorsku temu i upisala je na listu svojih hitova pod brojem 2.

Međutim, trećeg naslova na toj listi dugo nije bilo. Sa 5 sukcesivnih EP singlova koje je PGP objavio 1964. nije se izdvojila gotovo nijedna melodija (čak ni Del Šenonov uspeh "Runaway", pod nazivom "Moja prva ljubav"). Tek će nakon povratka iz inostranstva 1967. godine napraviti bum sa obradom soul hita "Reach out I'll be there", u prepevu: "Biću tamo". To je i najtiražnija Nadina ploča iz šezdesetih (sa oko 16 000 prodatih primeraka) i jedina sa koje su se sve pesme zavrtele na radiju (šansona "Larina pesma", bit "Crn je dan bez muzike" i britanski pop "Moju ljubav nisi hteo").

U komercijalnom smislu, naredna EP ploča "Pata pata" bila je korak nazad. Naslovna pesma nije najbolje prošla, tim pre što je Jugotonova obrada sa Radmilom Karaklajić bila ozbiljnija. R'n'B numera "Ako hoćeš ti ga voli" takođe nije našla put do srca publike, a od pesme "Smooth sailing", koja je izraz Nadinog divljenja prema Eli Ficdžerald, to niko nije ni očekivao. Publici se najviše dopao soul bluz "Kraj" ("Cry, baby"). 

I tako je Nada Knežević, rano deklarisana kao džez pevačica, tokom šezdesetih ponajmanje pevala džez na pločama, a i kada je to činila, odjek je bio tih. Na kraju te decenije, imala je (samo) 3 velika hita: jedan pozajmljen od Francuza, drugi od kolege sa domaće scene, treći od Amerikanaca, a sve te kompozicije pripadale su popularnoj muzici. Publika je, uopšteno govoreći, poštovala njenu sklonost ka džezu, ali je vazda više volela nešto drugo.

Preporuke za slušanje:

Ciganska noć

Fatima

Biću tamo

13. 12. 2023.

Priče iz knjige "Velika Nada": Nekim čudom na Kupu Evrope


Kup Evrope 71, karikatura: Dušan Petričić

Jedan od najmarkantnijih uspeha u estradnoj karijeri Nade Knežević bio je nastup na  šestom Muzičkom kupu Evrope, putujućem festivalu koji je prvi put održan u Beču 1965. Zahvaljujući pobedi jugoslovenske reprezentacije koju su činili Tereza Kesovija, Ljupka Dimitrovska i Miro Ungar u Bernu 1970, Beograd je 1971. postao grad-domaćin. 

Zapamćena je Nadina superiornost u hotelu "Jugoslavija", mnogo se pisalo i govorilo o priznanju koje dobila za najboljeg pevača festivala (od njih 36), ali je malo poznato da je u reprezentaciju ušla kroz iglene uši. Naime, najpre je u organizaciji RTB i TVSa održan YU Kup na kome su se takmičila 32 izvođača zabavne muzike. Publika je glasala posredstvom novinskih kupona, a do superfinala je stiglo njih osmoro: Kićo Slabinac, Tereza Kesovija, Đorđe Marjanović, Miki Jevremović, Mišo Kovač, Dragan Antić, Lola Novaković i Nada Knežević. Na završnom koncertu u "Skenderiji", trijumfovao je Đorđe Marjanović sa 27 569 glasova, Kićo Slabinac je osvojio 25 726 glasova (i ubrzo javno optužio prvoplasiranog kolegu za "manipulaciju"), a Miki Jevremović je zauzeo treće mesto sa 25 650 glasova. 

Na osnovu rezultata YU Kupa, formirana je reprezentacija za Kup Evrope 71. Prva dva učesnika nisu bila upitna, premda je postojala bojazan da će se zavada Đorđa i Kiće rđavo odraziti na takmičenje (što se, na sreću, nije desilo). Međutim, po propozicijama festivala, reperezentaciju nisu mogli da formiraju pevači istog pola, te je Miki Jevremović morao da otpadne (i bezuspešno je pretio organizatoru tužbom)! Četvrtoplasirana je bila Tereza Kesovija (sa 22 040 glasova), ali ni ona nije imala pravo na učešće - jer je bila jugoslovenski reprezentativac godinu dana ranije. 

Prva dama na listi iza Tereze bila je Nada Knežević. Ona je sakupila 11 381 glas, 1 260 više  od Lole Novaković. Mišo Kovač sa 14 079 glasova i Dragan Antić sa 13 053 morali su, kao i Miki, biti preskočeni pri kompletiranju reprezentativnog trojca. I tako je Nada, koja je sve do finala bila poslednja na tabeli, nekim čudom nadmašila Lolu Novaković u pet do 12 - i dobila priliku da predstavlja Jugoslaviju na Kupu Evrope. 

Ono što ovu priču čini još interesantnijom jeste podatak da je internacionalni žiri od 12 članova bio očaran Nadom, dok su im se Đorđe i Kićo mnogo manje dopali. U generalnom plasmanu finala, Jugoslavija je osvojila srebro sa 179 poena, dok je španska reprezentacija imala 20 poena više. U pojedinačnom plasmanu, Nada je sa 68 poena bila druga, iza Špankinje Dove sa 69 poena. Na listi od 9 finalista, Kićo je bio peti, a Đorđe osmi. 

Preporuka za slušanje:

Mr. Paganini

12. 12. 2023.

Priče iz knjige "Velika Nada": Sašina ekipa


"Otišla sam u Zapadnu Nemačku da kupim zavese za novi stan", šaljivo je objašnjavala Nada Knežević svoju odluku da napusti domovinu u trenutku kada je bila aktuelnija nego ikada. Nije bilo uobičajeno da pevač od koga i publika, i izdavačka kuća, i organizatori festivala, i mediji toliko očekuju iznenada nestane. Ona je to učinila početkom 1964, kada joj je prijatelj Rade Smiljanić Kabaljero, basista u orkestru Saše Radojčića, ponudio angažman u američkim vojnim klubovima u Majnhajmu.

Iz perspektive prosečnih, Nada je tražila hleba preko pogače. Neki od njih su joj to i javno prebacivali. I u PGP - u su bili razočarani, tim pre što su joj neprosredno pre odlaska sukcesivno objavili 5 EP ploča. Ali, Nada nije bila zadovoljna. Smatrala je da će propasti kao pevač ako nešto ne preduzme, a uz to, u gastarbajtovanju je videla priliku da napokon nauči engleski jezik. Potpisala je ugovor na tri meseca, iako joj je zarada bila manja nego kod kuće

Sašina ekipa je u Majnhajmu zatekla Radmilu Mikić i orkestar Dragana Vidaka. U prvi mah im se učinilo da nikada neće dostići njihov nivo i, po Nadinom priznanju,  pregurali su prvih mesec dana samo zahvaljujući podršci šefa kluba koji je bio vrlo tolerantan prema Slovenima - jer mu je supruga bila Ruskinja. Na sreću, američki oficiri koji su u klub dolazili sa porodicama, brzo su zavoleli nove muzičare i počeli da naručuju "Fatimu"! Naravno, tražili su i američki džez, pa su Nada i njen orkestar u rekordnom roku formirali repertoar i višetruko povećali promet, što se odrazilo na njihove honorare. Sa većom zaradom, porasli su im apetiti i svi su kupili "neke lude" automobile na kredit. U nameri da ih što pre otplate, ostali su u Zapadnoj Nemačkoj mnogo duže nego što su planirali.

Za tih godinu dana, nastojeći da se dopadne Amerikancima, Nada je tako dobro savladala izgovor engleskog jezika da su je pojedini gosti zapitkivali iz kog dela SAD dolazi. Ali ono što je obeležilo njen boravak u Majhajmu i što je ponajviše uticalo na njen kasniji muzički izraz jeste kratka i burna romansa sa misterioznim džez muzičarem. "Ne bih da spominjem njegovo ime", govorila je kasnije, "ali on je najveći krivac što sam se konačno opredelila za džez... Naša ljubav je bila tako intenzivna da je bila neodrživa. Da smo ostali zajedno, mislim da bismo sagoreli ili bismo se ubili. Zato smo se razišli i morala sam da napustim taj ambijent. Ostavila sam posao koji mi je donosio izvanredne prihode, iako sam bila u dugovima zbog auta... i vratila se u Beograd."

Vratila se slomljena, ali je u pevačkom smislu bila jača nego pre. Nakon jednog koncerta, popularna Tereza Kesovija se poverila novinaru Ilustrovane politike: "Bila sam toliko fascinirana Nadinim pevanjem da prosto nisam mogla, a ni želela, da izađem pred slušaoce posle nje. Nisam htela da pokvarim utisak koji je ostavila. Ona  je moj kompleks!"

Nadu Knežević i orkestar Saše Radojčića u Zapadnoj Nemačkoj zamenila je jedva punoletna Nada Jakovljević (kasnije Pavlović) sa orkestrom Radio Prištine. Starija Nada je nakon kratkog zadržavanja u Beogradu nastavila dalje, put Skandinavije.

Preporuke za slušanje:

Poruka

Zanos

Zaveštanje

11. 12. 2023.

Priče iz knjige "Velika Nada": Na početku beše rivalstvo


Prvo estradno rivalstvo, danas gotovo sasvim zaboravljeno, rodilo se krajem pedesetih između dveju beogradskih pevačica, tačnije: između prvih ženskih zvezda zabavne i džez muzike koje je posleratni Beograd imao. Prema legendi, Lola Novaković i Nada Knežević bile su pionirke i u suparništvu.

Iste godine su ušle u Radio Beograd (1957) i paralelno postigle prve uspehe. Ipak, pet godina starija Lola je, kao sasvim zrela pevačica, išla jedan korak ispred Nade i jače je sijala na sceni. Imala je prednost kad god se birao predstavnik za inostrana takmičenja, a bila je i prvi beogradski delegat (uz Dušana Jakšića) na tek osnovanom Opatijskom festivalu (1958). Tinejdžerka Nada je, pak, u muzičkom svetu važila za džez atrakciju čije vreme tek dolazi.   

Lolinim odlaskom na Bliski istok, gde je provela godinu i po dana, Nadi se pružila šansa da pokaže šta zna. Preuzela je Lolino mesto na koncertima i festivalima, dobila glavnu ulogu u muzičkom programu mlade televizije Beograd, a postala je i udarni ženski vokal PGP - a. Zato nijedna od njih nije mogla biti srećna kada su se opet srele: Lola je po povratku u domovinu (1960) zatekla drugu kraljicu na svom tronu, a Nadi je zapretilo svrgavanje.

Nije bilo zle krvi, svađa i prepucavanja, ali je uvek i svuda bilo očigledno da se izbegavaju. Ako su se na nekom festivalu i slikale jedna pored druge, to je moralo biti iznuđeno, a gotovo nikada nisu istovremeno bile članice pevačkih trupa koje su odlazile na inostrane turneje. Reporter Ilustrovane Politike je na probnom snimanju filma "Šeki snima, pazi se" (1962) zabeležio zanimljivu anegdotu koja rečito govori o njihovom tihom neprijateljstvu: režiser je upozorio Lolu da ne guta reči jer će je u protivnom zameniti Nada, a ona je odgovorila: "Bolje Ljiljana Petrović!" 

Vremenom su im se putevi sasvim razišli: Lola je postala superstar zabavne muzike, a Nada se posvetila učenju zanata od tamnoputih američkih pevača. Nekoliko godina kasnije, kada su obe tražile svoja mesta u novom estradnom poretku (1971), Nada je za TV novosti objasnila: "Mnogi misle da smo se Lola i ja grdno zavadile. Mi se, međutim, toliko razlikujemo po onome što  pevamo, toliko su to različiti  žanrovi  –  da nemamo  razloga  za  netrpeljivost.  Zaćutale  smo  jer  je  Lola  tako  htela:  bez  ikakvog objašnjenja je prestala da mi se javlja, a ja sam to samo prihvatila." Doduše, dodala je i malo bibera: "Ona je vrstan pevač, ali peva zastareli program. No, ima vernu publiku, i kad njoj nije dosadno da po sto puta sluša iste stvari, zašto bi to meni smetalo?"

Nada je bila istinski tužna i duboko potresena kad je Lola preminula (2016). Za Večernje novosti je rekla: "Nismo mnogo radile zajedno, ali imam najlepše sećanje na nju. Bila je vesela, puna života i izuzetno talentovana. Bila je veliki pevač i naša velika zvezda."

Predlozi za slušanje:

Poštansko sanduče (Lola Novaković) i Poštansko sanduče (Nada Knežević) 

Ko-ko-da (Lola Novaković) i Ko-ko-da (Nada Knežević)

Mala priča (Lola Novaković) i Mala priča (Nada Knežević)

10. 12. 2023.

Priče iz knjige "Velika Nada": Tri špica


Tokom svoje intermitentne karijere, Nada Knežević je tri puta bila u žiži javnosti: najpre kao devojka koja obećava (61 - 62), zatim kao dežurni vokalni favorit (71 - 72) i naposletku kao prva dama YU džeza (78). 

Zlatni mikrofon i LP ploča Ciganska noć (1961) uveli su je u najuži krug jugoslovenske muzičke elite i od nje se očekivalo da brani titulu na YU festivalima. Tako je na prvom Beogradskom proleću briljirala u Nećakovoj numeri "Nek prođe zima", na Opatijskom festivalu se izborila za visok plasman Čaklecove balade "Mili", a u Zagrebu je napravila pravu pometnju sa Vandekarovom kompozicijom "Dođi, olujo". U januaru 1963. žiri Ilustrovane politike, sačinjen od najrespektabilnijih imena iz oblasti zabavne i džez muzike (Jože Privšek, Ilija Genić, Predrag Ivanović, Vojislav-Bubiša Simić, Miljenko Pečnik i Mario Rijavec), izglasao je upravo nju za najboljeg interpretatora u protekloj godini, ispred Lole Novaković, Stjepana Džimija Stanića i drugih.

X Beogradsko proleće, nagrada Žirija poznatih, dominacija na Kupu Evrope, ovacije u Portorožu, trijumf u Prištini... samo su neki od Nadinih uspeha iz 1971. Početkom naredne godine, u časopisu TV novosti, žiri poznatih muškaraca (Bora Todorović, Novak Novak, Aleksandar Joksimović, Puriša Đorđević, Mija Aleksić...) dodelio joj je drugo mesto u izboru za Ženu 71, iza Milene Dravić, a valja reći i da je bila jedina pevačica u top 5. Istovremeno, u zagrebačkoj reviji Start najeminentniji džez muzičari i poznavaoci džeza, na čelu sa Boškom Petrovićem, izabrali su je za najbolji džez vokal u Jugoslaviji. Odmah zatim, koncertom u dvorani Istra, započela je nova faza Nadine karijere: džez je opet dobio primat, a komercijalna muzika i status estradne zvezde pali su u drugi plan.

Ideja o okupljanju najistaknutijih jugoslovenskih džez muzičara YU-all stars 77, realizovana je serijom koncerata u Zagrebu i Ljubljani, zabeleženih na dvostrukoj LP ploči "4 lica jazza". Sedmorici džez velikana (Boško Petrović, Duško Gojković, Bora Roković, Jovan Miković, Damir Dićić, Krešimir Remeta i Ratko Divak) društvo je pravila, kao jedina dama i jedini vokal u reprezentaciji, Nada Knežević. Na omotu ploče predstavljena je kao prva dama jugoslovenskog vokalnog džeza, a taj počasni naslov koji joj je podario Boško Petrović potvrdio je i Mladen Mazur u YU separatu "Ilustrirane jazz enciklopedije". Čekali su je uspesi na međunarodnim džez festivalima, ali i 4 uzastopna nastupa na Beogradskom džez festivalu, počev od 1978. kada je otvorila manifestaciju sa Džez orkestrom RTB - a. Prva je pevačica sa naših prostora koja se pojavila na toj manifestaciji.

Predlozi za slušanje:

Nek prođe zima

Pesma iz filma "Moja luda glava"

All of me

9. 12. 2023.

Priče iz knjige "Velika Nada": Vokalna evolucija


U vreme kada je Nada Knežević stupila na scenu, vladalo je uverenje da pevač lakih nota mora imati školovan glas. To je bio uslov za ulazak u radio i učešće na festivalima, pa su krajem pedesetih gotovo svi poznati pevači u SFRJ zvučali kao studenti iste katedre za solo pevanje. 

Posle neuspeha koji je šesnaestogodišnja Nada doživela na audiciji Radio Beograda, bila je prinuđena da se obrati za pomoć Zdenki Zikovoj. Časove solo pevanja finansirala je honorarima sa igranki u "Božidarcu" i uskoro je njen alt bio impostiran baš po ukusu radijskih muzičkih urednika.

Svesno ili nesvesno, na početku je podražavala Lolu Novaković, dramski sopran i nesvršenu studentkinju solo-pevanja, koja je nakon muzičkog sajma u Lajpcigu (1957) stekla status zvezde u Radio Beogradu i, sledstveno, postala primer za ugled. Međutim, impostacija je učinila da se boja Nadinog glasa u visokim tonovima menja na čudan, skoro neprirodan način. To je zabeleženo na mnogim studijskim snimcima, tačnije: gde god je bilo potrebno napraviti "skok" u viši registar. Primera radi,  poslednji, najviši ton "Ciganske noći" otpevan je u tom maniru.

Do sredine šezdesetih je vrlo oprezno i dozirano demonstrirala individualnost, premda je - sledeći Elu Ficdžerald - uvela sket u domaću zabavnu muziku. Oslobađanje džez pevačice u njoj počelo je na festivalu Zagreb 62, kada je improvizacijama zadivila sve prisutne, uključujući Miljenka Prohasku i sve članove njegovog orkestra. Pa ipak, sa starom tehnikom je raskrstila tek u inostranstvu, kroz sistematsku internalizaciju audio-zapisa Sare Von, Karmen Mekrej, Nensi Vilson i drugih američkih ikona džeza. 

Nada Knežević s početka šezdesetih i Nada Knežević s kraja te decenije dve su potpuno različite muzičke ličnosti. Trendovi u svetskoj, a sam tim i domaćoj zabavnoj muzici, ubrzano su se menjali i malo koji pevač starog kova je uspeo da se preorijentiše na bit i soul. U stvari, ne postoji izvođač iz tog doba koji je prešao put sličan Nadinom. Diskutabilno je da li ih je ikada bilo. I dok su njene nekada popularne kolege gubile trku sa modernim vremenima, pomak koji je ona napravila bio je takav i toliki da je u YU-sedamdesete umarširala kao vokal bez konkurencije.

Za slušanje:

Moja amajlija

Dok si tu

Smooth sailing

8. 12. 2023.

Priče iz knjige "Velika Nada": Lua - lua - le

Autor knjige o Nadi Knežević, Mladen Marković, specijalno za ovaj blog pripremio je nekoliko priča.


Jubilarno X Beogradsko proleće okupilo je jugoslovensku muzičku elitu u Domu sindikata, u maju 1971. godine. Nada Knežević, majka jednoipogodišnjih blizanaca, priželjkivala je trijumfalni povratak na scenu, ali niko nije verovao, pa ni ona sama, da će tu i tada otpevati najveći festivalski hit u karijeri. Bilo je i onih koji su se javno čudili što izvodi "limunadu" Aleksandra Koraća. 

No, sada kada znamo da je "Seti se naše ljubavi" jedan od najvećih hitova koje je Beogradsko proleće iznedrilo, a uzimajući u obzir činjenicu da je publika u dvorani podržala pesmu velikim brojem glasova, nameće se pitanje da li su se bolje plasirane numere "Ne plači" i "Ljubi me" zaista više dopale slušaocima?! 

Odgovor na to pitanje krije se u fenomenu pod imenom alternacija: pobedničku pesmu "Ne plači" Arsena Dedića (728 glasova) izvodili su sam kompozitor i popularna Bisera Veletanlić; drugoplasiranu "Ljubi me" Aleksandra Koraća (645 glasova) reanimirana superzvezda Lola Novaković i "beogradski Tom Džons" Dragan Antić, svima aktraktivni zbog obelodanjene romanse, a trećeplasiranu "Seti se naše ljubavi" (609 glasova) Nada Knežević i anonimni Tomislav Križmanić. 

Umesto Križmanića, za alternaciju je bio viđen Kićo Slabinac, no odustao je od festivala, nezadovoljan plasmanom na Zagrebfestu. I samim tim što je Nadi dodeljena "slaba" alternacija, pesmi su praktično ukinute šanse za pobedu. A zašto kriti, publika glasovima nagrađuje omiljene izvođače i njihove interpretacije, pa tek onda same kompozicije. 

Istina, bilo bi nepravedno prema kompozitoru, prema aranžeru Zvonimiru Skerlu, pa i prema Tomislavu Križmaniću svesti neslućeni uspeh pesme "Seti se naše ljubavi" samo na interpretaciju Nade Knežević. Njena dobra izvedba se uvek podrazumevala, ali je često izvodila kompozicije koje nikome nisu ulazile u uho. Jednostavno, na X Beogradskom proleću napokon su se stekli uslovi za rađanje velikog hita.

Za slušanje:

Ne plači (Bisera Veletanlić) i Ne plači (Arsen Dedić)

Ljubi me (Lola Novaković) i Ljubi me (Dragan Antić)

Seti se naše ljubavi (Nada Knežević) i Seti se naše ljubavi (Tomislav Križmanić)

7. 12. 2023.

Odlazak jedne Nade


Za našeg čoveka, odlazak jedne pevačice džez muzike nije vest vredna naročite pažnje. I sama reč „džez“ danas zvuči odveć anahrono da bi prosečan građanin ove zemlje zastao i zapitao se šta to pokojnu pevačicu čini tako značajnom da podatak o njenoj smrti bude tema dana?! Pa ipak, i među ljubiteljima i među neljubiteljima džeza ima mnogo njih koji su zastali i zaćutali – jer su izgubili Nadu Knežević.   


Danas, kada se poznatim pevačima ne zna broj, teško je zamisliti vreme u kome je Beograd imao samo dve muzičke vedete: jedna je bila Lola Novaković, dramski sopran, a druga maloletna Nada Knežević, zvonki alt. Bilo je to pedesetih godina prošlog veka, kada glavni grad još nije imao ni veliku diskografsku kuću, ni festivale, ni televiziju. Imali smo samo radio, gradske priredbe i naivne igranke na kojima su se rađale zvezde. Tamo su Lola i Nada postale pionirke domaće zabavnomuzičke scene uz čije je glasove sa radija publika nepogrešivo asocirala likove i prve posleratne izvođačice koje su potpisivale slike obožavaocima.  

Džez senzacija

Srpska zabavna muzika se kao entitet formirala stihijskim uplivom svakojakih ritmova i stilova, te je i džez dugo tretiran kao popularni zabavnomuzički pravac. Hitične melodije Darka Kraljića i Milana Kotlića, iako inspirisane izvornim džez notama, plasirane su publici kao šlageri, a udruženje koje je okupljalo kompozitore i izvođače lakih nota najpre se zvalo Udruženje džez muzičara. I pre nego što su se pojmovi „džez“ i „zabavna muzika“ razišli i osamostalili, mlađahna gimnazijalka Nada Knežević strastveno je zavolela pravi američki džez zvuk. 

Po zamisli Petra Vujića, osnivača i prvog predsednika Udruženja džez muzičara, sedamnaestogodišnja Nada promovisana je kao beogradska „džez senzacija“. Iako joj je engleski jezik bio potpuno stran, na koncertima je izvodila isključivo američke džez hitove, poput „Autumn in Rome“ i „Lullaby of birdland“. Mnogo kasnije je priznala da tada gotovo ništa nije znala o džez muzici i da je za „brzi uspeh mlade džez pevačice“, kako je bio naslovljen prvi novinski tekst o njoj, bila zaslužna samo njena urođena muzikalnost. „Nisam imala pojma ko su Ela Ficdžerald i Sara Von“, govorila je kada ih je već sustigla u interpretaciji. A da bi ih sustigla, morala je da vidi malo sveta. 


Nisu je omamile lovorike koje je brala na jugoslovenskim festivalima, izvodeći kompozicije Aleksandra Nećaka, Mirka Šouca, Milutina Vandekara i drugih džezu sklonih kompozitora, niti diskografski uspesi u tek osnovanom PGP – RTB-u, niti popularnost koju joj je donela televizija. Naprotiv. „U jednom trenutku postalo mi je jasno da ću ovde propasti kao pevač“, objašnjavala je svoju naprasnu odluku da otputuje u Zapadnu Nemačku, kako bi sa orkestrom Saše Radojčića zabavljala vojnike u američkim klubovima. „Želela sam da radim na sebi, da se usavršavam i da napokon naučim engleski jezik, kako bih to što pevam pevala kako treba!“

Godinu dana u Majnhajmu bilo je dovoljno da propeva američki džez kao rođena Amerikanka. „Pevala sam program Nensi Vilson, a vojnici su me često pitali iz kog dela SAD dolazim“, pohvalila se po povratku u Beograd i odmah potom odlučila da nastavi usavršavanje. Tako se obrela u skandinavskim zemljama, ni ne sluteći kakve je šanse tamo čekaju. A po legendi, bila je na korak od svetske slave kada je u prestižnom čikaškom džez-časopisu  DownBeat osvanuo hvalospevni tekst o njenim nastupima u Down Town Key Club –u. Međutim, to je bio i kraj Nadine evropske avanture: na vest o bolesti oca, smesta se vratila kući i zauvek ostavila iza sebe saradnju sa Hejzijem Ostervaldom, podršku skandinavskih medija i sve velike snove. 

Etiketa „Najbolja“

U Beogradu je ponovo bila na početku. Višegodišnjim odsustvom je izgubila poverenje publike i saradnika, ali je dobila vokalni šlif koji nikoga nije ostavljao ravnodušnim. I za samo nekoliko meseci, opet se popela na vrh estradne lestvice  obradom soul hita „Reach Out I’ll Be There“ („Biću tamo“). Pevačica koja je još na početku karijere osvojila „Zlatni mikrofon“, priznanje za „najbolju među najboljima“, sa „specijalizacijom“ stečenom u inostranstvu i s hitom koji je raspršio famu o nekomercijalnoj promoterki starinskog džeza, postala je sinonim za vrhunsku modernu izvedbu. Izvedbu svetskog ranga i kvaliteta.  

Ta nova „etiketa“ će pratiti Nadu svih narednih godina i svi će od nje očekivati više, bolje, savršenije. Kada se širokoj publici obraćala komplikovanim džez melodijama – spočitavali su joj nebrigu o trendovima. Kada se okušala u šlageristici – kritikovali su je što peva kompozicije ispod svog nivoa. Kada je, kao majka blizanaca, bacila mikrofon u drugi plan – negodovali su. Kada je, uprkos obavezama, davala sve od sebe da bude prisutna na estradi – stavljali su primedbe na njen zastareli repertoar. A zapravo, sve što su joj zamerali, zamerali su jer su je cenili kao malo kog pevača. I sve su joj praštali, samo je bilo važno da peva i da to čini što češće. No, ona je večito bila u kontri: kada su je najviše tražili, najređe se pojavljivala. 


Za Nadino odustajanje od estrade i ponovni zaokret ka klasičnom džezu ponajviše je kriv Boško Petrović. On je u popularnoj solistkinji koja fascinira strane delegacije interpretacijom kompozicije „Mr. Paganini“ pronašao idealan vokal za jugoslovensku džez reprezentaciju. „Najbolja pevačica“ po izboru „Kluba poznatih“, ali i po izboru zagrebačkih muzičkih eksperata, egzaltirano je pohrlila svojoj prvoj ljubavi i kraj sedamdesetih dočekala kao vokalna heroina jugo-džeza i bivša zvezda zabavne muzike. Kao takva, zablistala je na ploči „4 lica džeza“, imala zapažene nastupe na Beogradskom džez festivalu, na međunarodnim džez smotrama u Atini, Minhenu i Istanbulu, a Mladen Mazur joj je dodelio odrednicu u YU-separatu „Ilustrovane enciklopedije džeza“ i okitio je nadimkom „prva dama našeg džeza“.   

It’s all over now


Premda je priželjkivala album sa autentičnim džez kompozicijama domaćih autora, prva dama jugo-džeza je osamdesetih iščezla iz disko-produkcije. Tek je sporadično znala da blesne na nekom festivalu ili javnom događaju, da obeća povratak na scenu – i da opet nestane. Katkad je nastupala i na elitnim priredbama i džez koncertima, no samo je uzak i sve uži krug zaljubljenika u džez mogao da uživa u njenim nadahnutim izvedbama starih, dobrih numera: „All of me“, „Love for sale“, „Nearness of you“, „Lover man“, „“Round about midnight“...

Velikim koncertom u Domu sindikata, nazvanom „Nada Beogradu“, 1995. godine zaokružila je svoju karijeru. Možda i nije planirala da to bude poslednja stanica njenog muzičkog putovanja, ali u godinama koje su usledile nije bilo prilike da dâ glasa od sebe. Tek je na festivalu "Nišvil“ 2007. god, kao laureatkinja nagrade za životno delo, ponovo stala pred publiku i foto-objektive. Njen Mr. Paganini je tada poslednji put poručio: „My dear friends, I have given my all… I'm sorry, it's all over now.

Posle svega, ostalo je lepo, duboko urezano sećanje na jedinu pravu džez pevačicu iz SFRJ, kako je to jednom rekla Gabi Novak. Ostao je odjek jednog glasa koji je očaravao i inspirisao, a u kom je Enriko Josif prepoznao oplemenjenu silovitost, dejstveno drevnu. Ostala je i obaveza da, po savetu Ivana Švagera, notiramo da je njen talenat bio ogroman.  A povrh svega, ostala je muzika.

Nada Knežević je bila – i tek će biti – ikona zlatnog doba naše muzičke istorije, simbol vokalne moći koja probija teritorijalne granice i umetnica o kojoj su se još za života ispredale legende. Ona je poglavlje našeg muzičkog obrazovanja i stranica opšte kulture. Ko god je čitao lekciju o njoj, zasigurno i dalje pamti te redove, a ako neko to još nije učinio, trebalo bi, lepote radi, da što pre otkrije njenu pesmu, njenu toplinu i njenu snagu.

Mladen Marković

6. 11. 2023.

Monografija "Velika Nada"


Dragi poštovaoci Nade Knežević,

obaveštavam vas da je rukopis monografije o nedavno preminuloj pevačici završen u proleće 2021. godine. Po njenoj želji, jedina instanca od koje smo tražili podršku je Ministarstvo kulture Republike Srbije, ali Društvu novinara Vojvodine, koje je stalo iza rukopisa, nisu dodeljena sredstva na konkursu. Dobili smo samo pohvale, i to tri puta zaredom. Poštujući Nadinu volju, nismo pokušavali da knjigu objavimo na drugi način. 

Osim same Nade, koja je s oduševljenjem prihvatila učešće u projektu, za knjigu su govorili: Elda Viler, Madam Piano, Slađana Milošević, Radmila Mikić, Maja Klisinski, Lazar Tošić, Stjepan Džimi Stanić, Jova Radovanović, Leo Martin, Petar Janjatović i Ivan Švager

U prikupljanju novinskih napisa, intervjua, recenzija i fotografija, učestvovao je nemali broj entuzijasta, između ostalih autor ovog bloga, kome se ovom prilikom zahvaljujem. Takođe, posebnu zahvalnost dugujem Vojislavu Pantiću, koji je svojim intervencijama, ali i dokumentacijom, dao neprocenjiv doprinos poglavlju  "Lice džeza". 

Nada Knežević se iskreno radovala knjizi: pročitala je rukopis i nije imala šta da zameri, mada je smatrala da je naslov "Velika Nada" pretenciozan. Objasnio sam joj da time nagoveštavamo priču o velikim očekivanjima od jednog velikog talenta i mislim da joj se to dopalo. Nažalost, Ministarstvo kulture nije na vreme odgovorilo njenim, tj. našim malim očekivanjima i Nada nije dočekala objavljivanje monografije. 

Članovi njene porodice i ja ćemo se potruditi da u dogledno vreme objavimo knjigu. Nadamo se da će Ministarstvo kulture pokazati dobru volju i pomoći da tim izdanjem otrgnemo od zaborava jednu muzičku legendu, što je Nada Knežević bez sumnje bila još za života. Biće mi čast da vas o tome izvestim  čim monografija izađe iz štampe. 

Ukoliko ima onih koji na bilo koji način žele da podrže projekat, mogu se javiti na mejl mmllaaddenn@gmail. com. 

Srdačan pozdrav,

Mladen Marković

5. 11. 2023.

In memoriam

Nada Knežević je preminula 25. 10. 2023. godine, u 84. godini života. Sahranjena je 31. 10. u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. 

Poslednje godine života provodila je u tišini, bez želje za medijskim eksponiranjem. Veoma joj je značilo što postoji na hiljade ljudi koji je i dalje rado slušaju, poštuju njeno delo i čuvaju je od zaborava. 

Iz pisma koje je poslao Mladen Marković, autor njene biografije i poslednji novinar koji je razgovarao sa njom, saznajemo da je bila vrlo ponosna na ovaj blog. 

Slava joj i milost, neka počiva u miru. Negovaćemo sećanje na nju dok je sveta i muzike.